למה וורדפרס? 7 סיבות עיקריות

למה וורדפרס, אתם שואלים? הכול התחיל פעם פעם, לפני שנים רבות… ליתר דיוק, בתחילת שנות ה-90, כשהאינטרנט היה רצוף שורות קוד חידתיות בשפה שהיתה מובנת אך ורק לקבוצה קטנה של חבר'ה משקפופרים חובבי בדיחות שאף אחד לא מבין מלבדם. לאליטה הזו קראו "חננות מחשבים".

על ידי כתיבת קוד זה הם בנו דפי אינטרנט סטטיים המורכבים מתוכן מילולי בלבד. הוספת קבצי תמונה, שמע או וידאו היתה בגדר מדע בדיוני. חשוב לציין, בלי להעליב אף אחד, שבניגוד לאתרים הדינאמיים והויזואליים של ימינו, אתרי האינטרנט הראשונים היו משמימים מאוד ולא היו מתעדכנים כלל.

משהלך האינטרנט והתפתח טכנולוגית, העלאת קבצים ובניית אתרים בנושאים ממוקדים התאפשרו כבר. אולם, היחידים שידעו לעשות זאת אלו הם אותם החנונים שהזכרנו בתחילת הפוסט.

למרבה המזל, לא עברו שנים רבות ובסוף שנות ה-90' האנושות הבינה שהיא צריכה מערכת שתנהל תוכן. בלועזית קוראים לזה: CMS  – Content Management System. הכוונה למערכת ידידותית למשתמש הפשוט, שתאפשר העלאת תכנים לאתרים ללא צורך בתואר במדעי המחשב.
ראשית היו אלה ארגונים וחברות שבנו לעצמם מערכות פנים-ארגוניות כאלה. אך כבר בתחילת שנות האלפיים נולדו הפלטפורמות הראשונות שנועדו באופן מובהק לציבור הרחב. חלקן קיימות עד היום ואלו הן: דרופל, ג'ומלה וגם וורדפרס.

אז למה הפכה וורדפרס למערכת ה-CMS הפופולרית בעולם? הסיבות רבות. נציין כאן 7 נקודות עיקריות כי גם ככה כתבנו פה אקספוזיציה בעלת מאפיינים אמל;קיים.

1. רוב האתרים בעולם בנויים על וורדפרס.

נכון לשנת 2021 רק כ-35% מכלל האתרים בעולם אינם משתמשים במערכות CMS. במקביל, יותר מ-40% מכלל האתרים בעולם בנויים על וורדפרס. שאר האתרים בנויים על גבי פלטפורמות אחרות. כלומר, ג'ומלה, שופיפיי, דרופל, וויקס, מג'נטו וכו'. לצורך השוואה, מערכת ה-CMS החינמית השנייה ברשימה היא ג'ומלה. היא רחוקה שנות אור מוורדפרס עם בקושי 3% מהאתרים בעולם.

2. וורדפרס היא מערכת קוד פתוח.

בעבר פיתוח אתר ארך כמה חודשים בממוצע, ובהתאם לכך, עלויות הקמת אתר היו אסטרונומיות. היום מערכות קוד פתוח, ובכללן וורדפרס, מאפשרות גישה אל הקוד שמאחורי הקלעים לכלל הציבור. וככה, מפתחים מכל העולם משביחים את וורדפרס כל הזמן ומפתחים לה אינסוף תוספים לכל מיני מטרות שונות. בזכות כך, בוני אתרים בוורדפרס לא עוסקים כמעט בפיתוח. הם נעזרים ב"בינה הקולקטיבית" הזו של כלל מפתחי הוורדפרס בעולם. זה מקצר את זמן העבודה לאין שיעור ומוזיל דרמתית את עלויות ההקמה.

3. עלויות הפיתוח בה נמוכות ואף חינמיות.

השימוש בתשתית של וורדפרס, כמו גם בתוספים רבים שלה, הוא חינמי לחלוטין. ולכן, עלות פיתוח אתר אינה גבוהה ביחס לפיתוח אתר הכתוב מאפס בקוד נקי. העלות כוללת בעיקר הקמה, עיצוב, בנייה ופיתוחים מיוחדים. אבל בינינו, וורדפרס מאפשרת במקרים מסוימים בניית אתר לגמרי בחינם.

4. לוורדפרס יש את אלמנטור.

אלמנטור הוא תוסף פייג' בילדר שמאפשר עריכת תוכן באופן ויזואלי. בונים בעזרתו דפים ועמודים באתר בשיטת דראג-אנד-דרופ (גרור וזרוק) ללא שימוש בקוד. האלמנטור הוא פיתוח ישראלי (!) שכבש את העולם בסערה בשנת 2016. ניהול האתר בזכותו קל ברמות-על. המנכ"ל של אלמנטור אמר בראיון: "המטרה – לאפשר לכל יוצר ברשת לבנות בקלות אתר מקצועי". ראו את הכתבה המלאה כאן. הודות לאלמנטור בעלי אתרים מתחזקים את האתרים שלהם בקלות ובלי שהמוח שלהם יבער.

5. נוחה לקידום אתרים בגוגל.

וורדפרס היא תומכת נלהבת של קידום אתרים אורגני בגוגל (SEO). עריכת התכנים בה מיידית ונוחה. התאמות ואופטימיזציה למערכות הסריקה של גוגל מתבצעות בה בקלות. למשל, הגדרת מילות מפתח, ביצוע שיפורים לטקסטים ותמונות באתר ועוד. SEO זה דבר חשוב מאין כמוהו, כי בלעדיו אף אחד לא יימצא את האתר שלכם ברשת. 

6. היא מתממשקת בקלות עם מערכות אחרות.

וורדפרס מתקשרת טכנולוגית עם מערכות אחרות, כגון – מערכות סליקת כרטיסי אשראי, מערכות ניהול לקוחות, ניהול מלאי, קופות ממוחשבות ועוד. התממשקות היא פעולה נחוצה במרבית האתרים לצורך ניהול אתר טוב יותר ונכון יותר, במיוחד כאשר מדובר בחנויות אונליין.

7. היא מערכת מאובטחת מהמצוינות שקיימות.

וורדפרס כוללת עדכונים שוטפים אוניברסליים בכל עניין כמעט. תוספי האבטחה המעולים שלה מתעדכנים תדיר ומגנים על האתר שלכם מפני תקיפות או חדירות. זה חשוב במיוחד כאשר מדובר באתר חנות בו משלמים בכרטיס אשראי. או כאשר האתר מכיל מידע רגיש על הרשומים לאתר.

לסיכום

רשימת מעלותיה של וורדפרס אינה מסתיימת כאן, אבל לדעתנו עשינו את המוטל עלינו ושטחנו בפניכם את הסיבות העיקריות לכך שהיא הפופולרית בעולם. לא נכחיש, יש לה גם חסרונות, כמו לכל מערכת. אבל בעינינו אין כיום פלטפורמה המשתווה לה באיכויותיה, על כך יעידו גם כל מחקרי השימוש והסטטיסטיקות העולמיים.

נשמח שתקימו איתנו את אתר הוורדפרס שלכם ותכירו את המערכת הזאת מקרוב. אנחנו בטוחות שתעופו עליה.